×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Sunday, 3 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
نتیجه  انتخاب نمایندگان قومی قبیله ای: جابجایی پارک ملی پروپلین از صالح آباد به چوار با فشار نماینده
علی اصغر اسدی

به گزارش پایگاه خبری ایلام امروز، هفته گذشته شاهد انتشار خبر امیدوار کننده ای در سطح فضای مجازی ورسانه ای استان ایلام بودیم ،خبر هم این بود ” پارک ملی پروپیلن با مشارکت هلدینگ ایرانیان وبخش خصوصی “در استان ایلام ایجاد می شود .چنانچه این اتفاق صنعتی در استان رقم بخورد قطعا نتیجه مطلوبی از حیث ایجاد اشتغال و ارزش افزوده های استان بر جای خواهد گذاشت.

سهم خواهی از حالت حرف به عمل رسیده است

بر این باوریم چنانچه این موضوع با جدیت وپیگیری مسئولین و تعامل وهمکاری آنان و همراهی نمایندگان استان در مجلس البته بدون سهم خواهی منطقه ای به وقوع بپیوندد و از حالت  تبلیغاتی و کاغذی خارج شده وجنبه عملیاتی وعینی به خود بگیرد قطعا در آینده نه چندان دوری شاهد انقلابی در حوزه صنعت پتروشیمی وصنایع پایین دستی آن در استان خواهیم بود .

لذا از اینکه این طرح می خواهد دراستانمان شکوفایی ایجاد کند بسیار خرسنیدم واین بطن ماجراست ،اما  پیگیری وایجاد این طرح بزرگ صنعتی حاوی یک حاشیه بزرگتر هم است که درست همانند دوران  اجرای طرح پتروشیمی فعلی ایلام ،تلاش یکی از نمایندگان استان برای قالب نمودن آن در زادگاه خود جای تامل والبته سوال جدی دارد .

براساس  پیگیری های خبرنگار ما در خصوص واقعیت ایجاد این پارک ملی پروپیلن از سوی مسئولین هلدینگ ایرانیان اینگونه روایت شده است که مسئولین این هلدینگ با بررسی اولیه وجانمایی برای  اجرای این پروژه صنعتی ،بنابر توجیهات فنی واقتصادی دشت فعلی بین بخش صالح آباد و مهران را بدینمنظور انتخاب نموده اند .

فشار نماینده استان ایلام برای جابجایی طرح

اما با اصرار وفشار نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی به مسئولین هلدینگ وهمچنین مسئولین استان ایلام ، اراضی روستای گله جار برای اجرای این طرح تعیین می گردد. که این موضوع هم با شعارهای نماینده محترم در تضاد وتباین است که خود را نماینده تمامی حوزه انتخابیه واستان معرفی می کند ،هم اینکه توازن صنعتی و توسعه استان را بر هم خواهد زد.

گرچه بر این باوریم که توسعه هر نقطه از استان ایلام توسعه تمام  استان  به حساب می آید ،اما در عین حال باید مقوله رعایت توازن منطقه ای را نیز مد نظر قرار داد . مضافا اینکه نمایندگان محترم ایلام باید به این نکته اهتمام داشته باشند که در حال حاضر نماینده تمام مردم استان و حوزه انتخابیه وحتی حامیان رقبای آنان نیز می باشند.

متاسفانه در سالیان گذشته موضوع بسیار ضد توسعه ای در استان ایلام باب شده  که نمایندگان بدلیل وابستگی قومی وایلی تمام تلاش خود را برای رونق منطقه منتسب به ایل وتبار خویش متمرکز نموده واین موضوع توسعه نیافتگی مناطق مختلف استان را رقم زده است .

به هرحال دوره های گذشته تلاش شد و شرکت پتروشیمی ،گاز و شهرک صنعتی در بخش چوار احداث شد و تاحدودی این منطقه به قطب صنعتی استان تبدیل شده است ،قرار نیست چون نماینده استان منتسب به این منطقه است حق توسعه دیگر مناطق را تضییع و به ایل و طایفه خود اختصاص دهد .دیگر مناطق استان هم حق توسعه دارند وقرار نیست هر طرح بزرگی به این منطقه اختصاص یابد ! دیگر مناطق هم حق دارند از مواهب توسعه ای بهره مند شوند !گناه دیگر مناطق نیست که چون نماینده منتسب به ایل وتبار آنان نیست باید در حسرت یک طرح باقی بمانند!

شفاف وصریح می گوییم ،چنانچه استاندار ایلام و مسئولین مربوطه بدون نگاه به توازن منطقه ای ورعایت حقوق دیگر  مناطق استان تسلیم فشارهای نماینده شده و این طرح را از محل تعیین شده از سوی هولدینگ ایرانیان یعنی از صالح آباد به چوار جابجا نمایند باید پاسخگوی تبعات این بی عدالتی ،تبعیض و ایل سالاری آشکار باشند .

منبع خبر : تابناک ایلام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.