×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Monday, 30 January , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
نابودی ۱۴۰۰ هکتار زمین مرغوب کشاورزی در مهران به بهانه طرح مسکن ملی!
پایگاه خبری ایلام امروز

به گزارش ایلام امروز، قضیه از این قرار است که زمینی به مساحت ۱۴۰۰ هکتار در مهران بنام ایستگاه رضا آباد مهران یکی از ایستگاه های اصلی برای تولید بذر به صورت غیر قانونی توسط اداره کل ثبت و اسناد مالکیت آن انتقال داده شده است.

این زمین در مالیکت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ایلام بوده که نه تنها بذر استان ایلام بلکه بذر ۱۶ استان دیگر کشور از این ایستگاه تامین می شود اما متاسفانه اداره کل ثبت اسناد ایلام به صورت غیر قانونی مالکیت ۱۴۰۰ هکتار از اراضی ایستگاه رضاآباد را واگذار کرده است و سند آن را بنام اداره کل راه و شهرسازی استان واگذار کرده است.

این در حالی است که با استناد به ماده ۹ تبصره ۲ قانون جهش تولید مسکن واگذاری اراضی زراعی درجه ۱و۲ و ایستگاههای تحقیقاتی تولید بذر برای استفاده های دیگر حتی طرح نهضت مسکن ملی ممنوع است و این حرکت غیرقانونی انجام شده تبصره آن در خصوص مراکز پژوهشی و آموزشی لحاظ نشده است.

تنها در یک مورد برای تاسیسان موجود در این زمین و احداث آبیاری تحت فشار در آن چیزی بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان در سال های ۹۵ و ۹۶  هزینه شده است و ارزش روز  مجموع هزینه های که برای این ایستگاه شده است، اکنون چیزی حدود ۳ هزار میلیارد تومان می باشد.

با از بین رفتن این ایستگاه مهم تولید بذر ممکن است امنیت غذایی استان و حتی کشور به خطر بیوفتد، زیرا یکی از مهم ترین مراکز تولید بذر است و بذر ۱۶ استان کشور را تامین می کند.
مساحت کل شهر مهران با فضاهای خالی اطراف آن ۴۰۰ هکتار است، چطور اداره راه و شهرسازی با بهانه مسکن ملی کل ۱۴۰۰ هکتار را در اختیار خود قرار داده است مگر چقدر قرار است مسکن در این مکان ساخته شود؟!
به بهانه مسکن ملی با از بین بردن اراضی مرغوب کشاورزی و دامپروری که از پایه های اقتصاد کشور هستند و معیشت بسیاری از مردم به آن وابسته است، به اقتصاد پایه کشور‌ و امنیت غذایی مردم صدمه های جبران ناپذیر وارد می گردد.

مگر در مهران زمین کافی وجود ندارد که حتما باید دست بگذارید بر روی این ایستگاه تحقیقاتی مهم؟!

با تحقیق می توان برای این طرح مکان یابی دیگری کرد که نه سیخ بسوزد نه کباب!

لازم به ذکر است تمامی اسناد این انتقال نزد پایگاه خبری ایلام امروز محفوظ است در صورت نیاز ارائه می گردد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.