×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۱۶ بهمن , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Sunday, 5 February , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر
فضای گفتگوی عقل محورانه ایجاد کنید
علیرضا تهرانی فر

ایلام امروز؛ رسانه ها کارکردهای مختلفی در جامعه دارند،  کارکرد آموزشی ، سرگرمی و حفظ ساختار و حدت بخشی می توانند بعنوان کارکردهای عمومی رسانه در جامعه نام برد. بخصوص در شرایط بحرانی رسانه ها نقش بسیار کلیدی پیدا می کنند. رسانه های در زمان بحران می توانند  نقش مرجع داشته باشند و با راهنمایی ها و روشنگری های درست جامعه را از پیچ های بحرانی به سلامت عبور دهند.

در شرایط بحرانی از رسانه ها انتظار می رود نقش خود را بخوبی ایفا کنند؛ با انتشار اطلاعیه ها، اخبار، گزارش ها و تحلیل های درست از تشدید بحران جلوگیری بعمل آورند؛ بخصوص اگر بحران شکل گرفته مربوط به مسائل اجتماعی و سیاسی باشد. حل بحران های سیاسی اجتماعی نیازمند تعقل و گفتگو بین تمامی طرفین درگیر بحران است. رسانه بعنوان بخشی از افکار عمومی که شکل دهنده به سپهر عمومی است می تواند بعنوان بستر بسیار مهم و تاثیر گذاری جهت حل بحران های اجتماعی سیاسی باشد.

گفتگو و ریشه یابی و کشف علت های شکل گیری بحران و ارائه راهکارهای درست نیازمند فضایی آزاد و عقل محور است؛ در فضای بسته و یک طرفه امکان ریشه یابی  و شنیدن صداهای مختلف وجود ندارد.

با ایجاد فضای امنیتی و بستن عرصه بر مخالفان و دستگیری روزنامه نگاران و فعالین اجتماعی و مدنی،فیبلترینگ فضای مجازی عملا امکان ریشه یابی علت واقعی شکل گیری بحران، ارائه راهکارهای درست، کشف حقیقت امکان پذیر نیست. در این شرایط رسانه نمی تواند نقش خود را بخوبی ایفا کند و مرجعیت، اعتبار و اعتماد عمومی خود را  در جامعه از دست می دهد. رسانه های مستقل امکان این را ندارند صداهای مخالف و متفاوت موجود در جامعه را منعکس کنند و تنها یک صدا آن هم صدای گروه های وابسته به قدرت حاکم منتشر می شود.

بیاید تعارف را کنار بگذاریم و صریح و رو راست باشیم، شرایطی که کشور در آن قرار گرفته است بحرانی است، پس از فوت مهسا امینی دختر ۲۲ ساله سقزی کشور درگیر بحران اجتماعی سیاسی شده است، ۲۵ روز اعتراضات خیابانی توسط اقشار مختلف جامعه را نه می توان نادیده گرفت و نه می توان انکار کرد حتی با وجود جمعیت گاهن اندک اما تندرو حاضر در خیابان ها نمی توان این اعتراضات ناچیز و کوچک برشمرد. اگر این اعتراضات ناچیز و کوچک بودند باید دو یا نهایت سه روز تمام می شد، اما با وجود برخوردهای مختلف امنیتی و تنگ شده عرصه بر معترضان کماکان ادامه دارد.

شرایط کنونی کشور نیازمند تعقل است؛ نیازمند اندیشه های عقل محور است؛ فضای امنیتی و فیلترینگ گسترده و حذف صدای مخالفان اگر مفیدفایده بود در این مدت نزدیک به یک ماه می بایست نتیجه می داد؛ اما هر چه فضا تنگ تر و عرصه بسته تر می گردد معترضان خشمگین تر و میزان خشونت دو طرف بیشتر می گردد.

مسئولین عالی رتبه کشور در سخنان خود مدام از رسانه ها می خواهند کارکرد وحدتبخشی و حفظ ساختار داشته باشند و برای عبور از بحران به دولت کمک کنند؛ اما چگونه؟!

رسانه زمانی می تواند مفید باشد که مردم به آن اعتماد داشته باشند، نقش مرجعیت خود را در جامعه حفظ کرده باشد، اعتبار عمومی داشته باشد همچنین آزادی برای بیان هر آنچه در موردش تحقیق کرده داشته باشد. در این شرایط است که مردم به رسانه ها و پیام هایی که می دهند اعتماد می کنند. مسئولین از رسانه ها انتظار دارند نقش روابط عمومی آنها را ایفا کنند و تنها صدای دولت و گروه های قدرتمند وابسته به قدرت حاکم را منعکس کنند.

رسانه ها فضای گفتگو محور را می بایست ایجاد کنند؛ از رسانه ای که آزادی بیان ندارد، نقش مرجعیت خود را از دست داده است، امکان دسترسی به حقیقت و تحقیق در این خصوص را ندارد؛ امکان انتشار صدای مخالفان را ندارد؛ حتی امکان انتشار گزارشی واقع بینانه در خصوص وضعیت کشور را ندارد چگونه می توان انتظار داشت کارکرد وحدت بخشی داشته باشد!

در صورتی می توانند از رسانه ها انتظار کمک داشته باشند که فضای مساعدی برای فعالیت رسانه های مستقل فراهم کرده باشند؛ حکومت صدها رسانه در اختیار  دارد که همگی به صورت هماهنگ و هم صدا آنچه که باید منتشر کنند را منتشر می کنند؛ اما مخالفان از چنین امکانی برای رساندن صدای خود ندارند؛ به همین دلیل است که بستر خیابان را برای انتقال صدای خود انتخاب کرده اند؛ این در حالی است که  اگر  امکان انتشار صداهای مختلف و متفاوت و چندصدایی را در کشور فراهم می شد؛ کار به اینجا نمی کشید.

تمامیت ارضی و حفظ وحدت و مای ملی کشور خط قرمز است، متاسفانه این خط قرمز در خطر است و اگر می خواهند جامعه به وضعیت ثبات برگرردد فضایی مساعد را برای رسانه های مستقل ایجاد کنند تا با امنیت و آزادی کامل نقش خود را برای عبور کشور از بحران ایفا نمایند.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.