×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۱۹ بهمن , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Wednesday, 8 February , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
حل مسائل مناطق کوردنشین از طریق برخورد امنیتی امکان پذیر نیست
علیرضا تهرانی فر

به گزارش ایلام امروز؛ مناطق کورد نشین کشور درگیر شدیدترین اعتراضات مردمی سالهای اخیر شده است؛ مرگ مهسا امینی دختر ۲۲ ساله سقزی در پلیس امنیت اخلاقی تهران شروع این اعتراضات را استارت زد اما ریشه های اصلی شکل گیری و ادامه پیدا کردن این اعتراضات تنها به دلیل مرگ مهسا امینی نبوده است.

شهرهای جوانرود، پیرانشهر، مهاباد،سقز،بانه ، سنندج و تا حدودی کرمانشاه شاهد شدیدترین اعتراضات مردمی در طول سالهای گذشته بوده است؛ اعتراضات بخصوص در شهرهای جوانرود و مهاباد از حالت طبیعی خود خارج گردید و متاسفانه خیابان های این شهرها عملا به میدان نبرد بین گروه های مختلف تبدیل شده است.

شهرهای مناطق کوردنشین مستعد شکل گیری این اعتراضات بودند؛ اگر دلیل اعتراضات را  تنها به مرگ مهسا  امینی ربط بدهیم در یک تحلیل تقلیلگرایانه ساده لوحانه گیر خواهیم کرد، شاید مرگ مهسا امینی جرقه ای برای شکل گیری اعتراضات در کشور بخصوص در مناطق کوردنشین بوده است، اما این عامل تنها دلیل شکل گیری اعتراضات نبوده و مردم مناطق کوردنشین دلایل متعدد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کافی برای اعتراض را در اختیار داشته اند.

تبعیض، فقر، بیکاری، نبود زیرساخت های توسعه ای،بی توجهی به فرهنگ بومی این مناطق، تحقیر فرهنگی، مسائل مذهبی از دلایل اصلی و شکل گیری اعتراضات مردمی و خشم مردم مناطق کوردنشین نسبت به حاکمیت می باشد.

جمعیت بالای فقیر، بیکار و جوانان تحصیلکرده بدون شغل، نبود بسترهای کافی برای اشتغال در این مناطق، حذف سیستماتیک از پست های مهم و کلیدی کشور و تبعیض ساختاری گسترده نسبت به مناطق کوردنشین باعث شده مردم این مناطق به نوعی نسبت به آینده خود ناامید شوند.

همچنین مسائل مربوط به آزادی های مدنی  و مسائل مذهبی در کنار مسائل اقتصادی اجتماعی از دلایل اصلی ناامیدی و خشم مردم این مناطق است.

حکومت به اندازه کافی به گروه های رقیب در مناطق کوردنشین بهانه برای عضو گیری و تقویت داد تا جایی که این روزها خبرهای مبنی بر حضور محدود این گروه ها در برخی شهرهای کوردنشین شنیده می شود.

بی توجهی حاکمیت نسبت به این مناطق و تبعیض گسترده نسبت به آنها در ابعاد مختلف از اصلی ترین و ریشه ای ترین دلایل شکل گیری اعتراضات در این مناطق است و راه حل های امنیتی هرگز نمی تواتند مشکلات این مناطق را برطرف نماید.

تلاش برای حل مسئله در مناطق کوردنشین از طریق امنیتی نه تنها منجر به بازگشت آرامش به این مناطق نخواهد شد، بلکه به گروه های مخالف حکومت برای حضور در شهرهای کوردنشین بهانه می دهد و خیابان های این شهرها به قتلگاه مردم بیگناه  تبدیل خواهد کرد.

اگر حاکمیت بدنبال بازگشت آرامش به مناطق کوردنشین است می بایست به صورت ریشه ای مشکلات این مناطق را برطرف کند و برخوردهای امنیتی و سطحی با مسائل مناطق کوردنشین موجب افزایش تنش در این مناطق خواهد شد.

تلاش برای حل مسائل و مشکلات اقتصادی اجتماعی و فرهنگی مردم این مناطق از طریق روش های نرم و برقراری دیالوگ با مردم همچنین حرکت به سمت و سوی رفع ریشه ای مشکلات آنها می تواند در بازگرداندن آرامش و امنیت به شهرهای استان های کوردستان و دیگر شهرهای کوردنشین مثمرثمر و مفید باشد.

با روش کنونی نه تنها مشکلات و مسائل مربوط به کوردها برطرف نمی گردد، بلکه شکاف های بین آنها و حاکمیت عمیق تر می گردد و این شکاف و خلع با گروه های تندرو خارج نشین و گروهک های فرصت طلب پر خواهد شد که حضور آنها در کوردستان موجب بروز مشکلات امنیتی متعدد برای مردم خواهد شد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.