×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۱۶ بهمن , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Sunday, 5 February , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر
حق انتخاب؛ جزء حقوق اساسی بشر
علیرضا تهرانی فر

انتخاب را به مفهوم بررسی چندین گزینه مختلف و برگزیدن یکی یا بیشتر از بین آنها بدون دیکته شدن آن گزینه یا گزینه ها از سوی کسی یا کسانی می توان تعریف کرد؛ آنچه در انتخاب ارزشمند است تاثیر قضاوت خود شخص در برگزیدن گزینه مورد نظر از بین چندین گزینه متفاوت بدون فشار یا تحمیل بیرونی است.

بشر حق دارد بدون اینکه گزینه ای بر او تحمیل گردد، با آزادی کامل با قدرت تشخیص از بین گزینه های متعدد، گزینه ای که مورد نظرش است را بر گزیند.  بشر بعنوان موجودی که دارای قوه تعقل و تخیل است و دارای ادراک می باشد؛ از طریق همین قوه تعقل و تفکر که مهم ترین وجه تمایزش با دیگر موجودات هستی است، دارای قدرت تشخیص می باشد.

انسان از طریق عقل و ذهن خود دارای قدرت ادراک است؛ یعنی توانایی فهم خود، محیط و شرایط درونی و بیرونی را دارد و دارای خودآگاهی است؛ آگاهی نسبت به اینکه زنده است، انسان است و دارای قدرت تشخیص امور است. همین خودآگاهی درونی و بیرونی باعث می گردد انسان توانایی تشخیص داشته باشد.

هر انسانی با توجه به شرایط اجتماعی و محیطی که در آن رشد کرده است، آموزش هایی که در طول حیات خود فرا گرفته است، می تواند در خصوص تمامی امور مربوط به زندگی شخصی و عمومی خود تصمیم گیری کند.

اینکه تصمیم بگیرد چگونه زندگی کند و در زندگی شخصی خود با چه کسانی در ارتباط باشد، چه پوششی داشته باشد، چه شغلی داشته باشد و غیره جز حقوق اولیه انسانی او است.  کسانی که در مسند قدرت هستند در راستای تکثیر قدرت خود بخواهند حقوق اولیه فرد را زیر سوال ببرند قابل پذیرش نیست.

حق انتخاب جز اساسی ترین و بدهی ترین حقوق انسان است که باید به آن احترام گذاشته شود؛ نباید انتخاب دیگران را به دلیل انتخاب های که خود کرده ایم زیر سوال ببریم و حق انتخاب آنها را محدود نماییم.

هر انسانی به واسطه انسان بودنش دارای حقوق متعدد است؛ یکی از مهم ترین آنها  حق انتخاب آزاد بدون تاثیرگذاری بیرونی است که کمتر به آن پرداخته شده است. حق انتخاب بشر همواره توسط قدرت های  خودکامه بیرونی زیر سوال رفته است و انتخاب های افراد را محدود و مسدود کرده اند. گزینه های افراد را محدود به چند گزینه مورد نظر و مورد تایید حاکمیت نمایند و دیگران مجبور به انتخاب بین چند گزینه محدود کنند؛  اینگونه عملا حق انتخاب و اختیار بشر در انتخاب آزاد را نابود کرده اند.

زیربنای رفتارهای فرد را باورها، ارزش ها و نگرش های او می سازد؛ این باورها، ارزش ها و نگرش ها در طول حیات  فرد از طریق آموزش ها که در خانواده، محله، مدرسه، دانشگاه ، مساجد و رسانه فرا گرفته است؛ درونی و نهادینه سازی شده اند.   قدرت ادراک و تعقل می تواند باورهای فرد را شکل دهد و باورهای او  ارزش های مورد نظر را در ذهن ایجاد میکند و آنها را تعیین می نماید. بر مبنای همین ارزش ها خوب و بد را تشخیص می دهد.

انتخاب هر فرد حاصل تمامی این فعل و انفعالاتی است که در طول حیات برای فرد شکل گرفته است، نمی توان انتخاب فرد را به واسطه باورهای  مورد نظر خود زیر سوال برد. هر انسانی به واسطه انسان بودنش حق انتخاب دارد. انتخاب در تمامی امور زندگی از انتخاب همسر، شغل، تحصیل، پوشش، انتخاب سیاستمداران و غیر. تحمیل کردن انتخاب ها و محدود کردن حق انتخاب بشری اقدام علیه حقوق بشر است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.